جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

معنای برنطین درلغت و ازقدیم


  ● (برنتین Berentin) نام یک رستورانت در شیراز است.
  (برنتین Berentin) نام یک دهستان در شهر رودان است.

  {اگر منظور از (برنطین)، دهستانی از از توابع رودان در استان هرمزگان باشد}:
  (برنطین) یک واژه فارسی است و باید آن را با (ت) نوشت: (برنتین).
  ما معنای واقعی (برنتین) را نمی‌دانیم، اما در فارسی باستان بمعنی (زمینی از جنس خاک فشردهٌ محکم و مسطح است که بسبب بارندگی، شیارهای عمیق و موازی یکدیگر در آن پدید آمده باشد، بطوریکه که از دور، آن را مسطح ببینی ولی از نزدیک، ناهموار ).

  برنتین تنها دهستان شهرستان رودان است که از سالها پیش از انقلاب اسلامی، دارای آب و برق بود و این در حالی بود که در آن روزگار، (دهبارز Deh.bārez) که مرکز شهر رودان است بدون برق بود. البته آن امکانات، به همت خود اهالی برنتین تأسیس شده بود؛ و کارخانه برق را (که فقط 100 کیلو وات برق تولید می‌کرد) از غروب تا نیمه شب فقط بمدت 6 ساعت روشن می‌کردند. امروزه اما برعکس، آن جنب و جوشی که در دهبارز هست، در برنتین نیست.

  اهالی برنتین، مردمانی سلیم النفس و نجیب هستند بطوریکه در یک قرن اخیر، به هیچگونه فعل ناشایستی شهرت نیافته‌اند. تنها خبر ناگواری که نوروز پارسال از برنتین دریافت کردیم، غرق شدن سه زن از اهالی دهستان (کمیز kom.iz) در رودخانه برنتین بود.

  جادهٌ قدیمی برنتین، از {جادهٌ اصلی بندرعباس ـ رودان ـ کهنوج ـ جیرفت}، از کنار پل آبنما منشعب می‌شد و پس از عبور از آبادیهای (سرجو Sar.ju / خراجی Xar.āji / خیرآباد) به دو راهی می‌رسید که یکراه به جغین (جگین) و چراغ آباد می‌رفت، و راه دیگر به برنتین می‌رسید. و از برنتین، یک کوره راه بسیار باریک (به عرض یک متر) بود که به میناب منتهی می‌شد.
  از نظر موقعیت جغرافیایی، برنتین، نزدیکترین آبادی رودان به میناب است که تا چهل سال قبل، بسیاری از اهالی بومی این نواحی، (با پای پیاده)، از این راه بین رودان و میناب تردد می‌کردند و بطور متوسط، شش ساعته بمقصد می‌رسیدند.


  این مطلب تا کنون 45 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 12 مرداد 1394
  منبع
  برچسب ها : برنتین ,رودان ,برنتین، ,اهالی ,میناب ,برنطین ,برنتین berentin ,
  معنای برنطین درلغت و ازقدیم

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 3 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر